Pomieszczenia Czyste

cleanroom-img

Elektryczność statyczna w pomieszczeniach czystych może poważnie zakłócać procesy. Może ona przyciągać kurz i zanieczyszczenia z powietrza, nieodwracalnie uszkodzić delikatną elektronikę i uniemożliwić poprawne ważenie próbek.

Kiedyś używane głównie do elektroniki i zastosowań medycznych, pomieszczenia czyste są coraz częściej używane w wielu strefach przetwarzania plastików, w tym formowaniu wtryskowym, wytłaczaniu, przetwarzaniu i składaniu. Kontrolowanie elektryczności statycznej jest niezbędnie w tych strefach. Fraser posiada cały zakres ekwipunku do kontroli statycznej przetestowanego i certyfikowanego dla tych środowisk.

ZASTOSOWANIA PRZEMYSŁOWE

Śluzy powietrzne w pomieszczeniach czystych mogą być wyposażone w dmuchawy, których zadaniem jest usuwanie zanieczyszczeń. Dodanie jonizacji usprawnia proces czyszczenia.

Elektryczność statyczna powoduje wyjątkowe problemy w formowaniu wtryskowym, które ma wysoki czynnik powierzchni do wagi. Do tego zaliczają się puste w środku odlewy z cienkimi ścianami, takie jak strzykawki jednorazowe i inne produkty medyczne

Osłona lub stół komory laminarnej z przepływem poziomym jest generalnie używana w sytuacjach, gdzie operator umieszcza swoją głowę w środku osłony, najczęściej w celu użycia mikroskopu. Filtrowany przepływ powietrza w osłonie generuje problematyczne ładunki statyczne, szczególnie w najbliższym środowisku operatora.

Ciągły napływ czystego, suchego i przefiltrowanego powietrza przez komorę z przepływem pionowym generuje ładunki statyczne na wszystkim zawartym w środowisku krytycznym. Transfer czystych oraz naładowanych komponentów z komory spowoduje przyciąganie się zanieczyszczeń obecnych w powietrzu dookoła komory.

Suche, czyste i laminarne powietrze opuszczające filtry HEPA jest w stanie naładować dosłownie każdą powierzchnię wewnątrz kabiny czystej. Te naładowane powierzchnie mogą spowodować uszkodzenia lub zaburzenia w działaniu delikatnego sprzętu elektronicznego oraz komponentów, jak również przyciąganie zanieczyszczeń.

Nawijacze lub rozwijacze w pomieszczeniach czystych mogą generować ładunki statyczne na powierzchni przetwarzanych sieci. Ładunki te często prowadzą do niewłaściwego zachowania materiału, a także do przyciągania zanieczyszczeń.

Otwarte pojemniki na przenośniku w pomieszczeniu czystym mogą zawierać ładunki elektrostatyczne, które powstały w procesie czyszczenia. Ładunki generowane podczas takich czynności po czyszczeniu mogą przyciągać zanieczyszczenia zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne, a nawet odpychać wypełnienia.

CENTRUM WIEDZY

Rozumiemy wyzwania elektrostatyczne, które mogą stanowić nowe materiały, większe prędkości, złożone maszyny i postęp w procesach przemysłowych. Zasoby te zapewniają łatwy dostęp do broszur produktów, informacji o elektryczności statycznej oraz o tym, jak można ją mierzyć, usuwać lub generować w określonych zastosowaniach.